Proč se hromosvody revidují



Hromosvod je docela nenápadné zařízení, které u některých z vás může evokovat cosi primitivního, co vůbec nepatří do současné doby. Kus drátu pnoucí se po střeše a domovní fasádě, zavedený do země, ostatně vůbec nepůsobí jako cosi sofistikovaného, snad pouze ozdobný jímač blesků na nejvyšším bodě objektu může být jistým estetickým doplňkem tamního objektu.

bleskový výboj

Možná, že byste dokonce dopustili i situaci, kdy vámi objednaná stavební firma bude provádět úpravy na domovní fasádě nebo střešní krytině, a vy navrhnete, aby hromosvod odřízla, protože by jim překážel v práci. Hromosvod je zkrátka něco podivného, co na domě snad ani nemusí být, a nadělá se kolem toho zbytečný humbuk a administrativní opatření spíše byrokratického rázu.

Ono to ale není tak černobílé, jak se zdá. Problematika výstavby a hlavně revize hromosvodů Revize elektro Revtech má svůj obrovský význam a my se vám pokusíme vysvětlit, proč.

blesky na obloze

Co dokáže blesk se statným dubem či lípou v otevřené krajině, jste již možná někde viděli na fotce či na vlastní oči. Bleskové výboje v sobě ukrývají obrovské množství energie, a ta dokáže provést obrovské škody i na vašem domě. Jakmile blesk udeří do objektu bez hromosvodu, hledá si nejkratší cestu, respektive cestu nejmenšího odporu směrem k zemi. Může pak snadno putovat po kovových konstrukcích a cestou něco poškodit nebo zapálit. Například rozžhaví kovové držáky okapů, okenní parapety, zábradlí či anténní svody, a ty pak podpálí hořlavé předměty, jako jsou dřevěné trámy či bednění pod krovy. Jste-li někde nablízku, může vám velmi vysoké napětí a intenzita elektrického proudu způsobit smrtelný úraz.

Velkým problémem je ale také poškozený hromosvod, v místě jeho porušení se vytvoří velký (elektrický) odpor a blesk hromosvod rozžhaví. A co následuje, si jistě domyslíte. Proto se konstrukce hromosvodů musí kontrolovat, a to nejen na domě, ale i v místě kontaktu se zemí, kde bývá často zkorodovaná nebo úplně přerušená.