Proč se dává polystyren pod podlahové topení



Bezesporu každý z nás chce mít doma teplo. K tomu je však potřeba v našich klimatických podmínkách v zimě topení. Dávno je však pryč doba, kdy byl jedinou možností krb. Dnes máme mnoho různých řešení, jak svůj domov vytopit. A jedním z těch, které se stávají stále oblíbenější, je podlahové topení.

To v podstatě znamená, že rošty produkující teplo jsou zabudovány pod podlahu, namísto radiátorů u stěn. To mimo jiné znamená větší pohodlí, neboť nám nebude například zima od nohou, což je ten největší problém, neboť podlaha právě velmi snadno prochladne. Navíc se tak rovnoměrně vyhřívá celá místnost. Není to tedy tak, že v jednom koutě je chladněji než těsně u topení. Aby však fungovalo, je nutné, aby vše bylo správně nainstalováno, a to včetně částí, o kterých laik příliš neví.

klasický radiátor

Jednou z nich je i polystyren pod podlahové topení. Jedná se o vrstvu, která se položí pod ony vyhřívací rošty. Funguje jako izolační vrstva, podobně jako je tomu u zatápění domu. Zabraňuje tomu, aby teplo sálalo skutečně všemi směry, včetně dolů. Tak půjde veškerý teplý vzduch skutečně tam, kam chceme, tedy vzhůru do podlahy, namísto toho, aby byl byl například vyhříván i strop místnosti pod ní.

Je jasné, že toto opatření není stoprocentně nutné, a mnoho majitelů se mu zpočátku brání a považuje jej za zbytečné. Pokud však chceme dosáhnout plné efektivnosti, a to nejen tepelné, ale především finanční, je rozhodně dobré si ji pořídit. Přeci jen, pokud tam ona izolační vrstva nebude, pak zbytečně budeme platit za teplo, které nevyužijeme.

rozvod topení

Pokud tedy uvažujeme o podlahovém vytápění, pak je dobré zvážit i tento faktor. Znamená totiž nejen položení topení, ale také v podstatě celkovou úpravu podlahy, což může být dost náročné. Je tedy na nás, jestli do takového projektu chceme jít, nebo zda jsme dostatečně spokojeni se svým dosavadním způsobem vytápění.