Od koho si aspoň půjčit?Potřebujeme my lidé peníze? Jednoznačně potřebujeme. A proto usilujeme o to, abychom si je vydělali nebo je získali nějakým jiným způsobem. Což by se nám určitě mělo dařit, protože jinak by to s námi nevypadalo dobře. Jenže je spousta případů, kdy my lidé o vydělání si peněz usilujeme, ale naše snaha nepřináší vytoužený výsledek. Chceme mít peníze, ale zkrátka jich není tolik, abychom jimi dokázali uspokojit všechny své potřeby. A jsme nuceni se omezovat, a to třeba i natolik, že strádáme.

Ale všeho moc škodí. A tak si sice můžeme nějakou dobu a do jisté míry takzvaně utahovat opasek, ale v určitém okamžiku už to tak dál nejde. A pak už si další peníze zkrátka musíme sehnat, aby to bylo snesitelné.

prasátko s drobnými

A tak si my lidé peníze někdy i půjčujeme. Obracíme se na banky a podobné poskytovatele půjček, abychom si tu zajistili pomoc v těžkých chvílích. A když dostaneme aspoň půjčku, která nás uspokojuje, je hned lépe.

Ale někdy nedostaneme nejen skvělou, ale třeba ani horko těžko zvladatelnou a relativně nevýhodnou půjčku. I když se banky snaží rozpůjčovat co nejvíc peněz, aby tím získaly co nejvíce na úrocích, jsou i situace, kdy lidem půjčku neposkytnou. A to tehdy, když není dostatečně prokázána schopnost žadatelů splácet. Banky chtějí vydělávat a ne riskovat, a proto nedají peníze nikomu, kdo jim přijde pochybný, jako je třeba někdo s nízkými příjmy a záznamy v registrech dlužníků.

euro mince

A pak je dobře, že existují i nebankovní americké hypotéky, které takové nároky na registry dlužníků a příjmy nekladou. Které jsou tu i pro lidi, jimž by banky nikdy nepomohly. U takových hypoték se totiž ručí za splácení jinak, nemovitostí. A tudíž tu mají naději na získání scházejících peněz i lidé, kteří by jinak měli smůlu.

Za zástavu nemovitosti se tu půjčují i dost velké peníze. A tak mohou být všichni spokojení.