Na podzim v horách užijete i rukaviceTaké patříte k milovníkům outdooru a vyrážíte na hory i v době, kdy se ostatní válí na kanapi a považují podzimní počasí za naprosto nevhodné pro jakýkoli pohyb v exteriéru? Podzim mívá své kouzlo, zejména pokud se vydaří babí léto, ale i v době, kdy se již o slovo hlásí první přízemní mrazíky, je ideální čas trávit na horských úbočích volné chvíle.

Jizerské hory

Jestliže si naplánujete podzimní pobyt v přírodě a prodloužíte si víkend například v Jizerských horách v polovině října, a vyjde vám počasí tak, že se přes den vyjasní a tlaková výše vyžene slunce http://vtm.e15.cz/clanek/jak-to-ze-slunce-jeste-neshorelo-kdyz-hori-tak-dlouho ještě relativně vysoko nad obzor, může to být zajímavější a atraktivnější zážitek, než v letním období. Podzim bývá na horách velmi poklidný a klid je právě to, co mnohým z nás v životě schází.

podzim v Jizerských horách

Slunečné říjnové počasí je v horském terénu předzvěstí poměrně nízkých nočních teplot. Máte-li v plánu vyrážet do terénu brzy zrána, může vás tu zastihnout i lehčí mráz do mínus sedmi stupňů Celsia. V průběhu dopoledne se bude sice oteplovat, ale do oběda počítejte spíše s teplotou do deseti stupňů Celsia. Takovéto podmínky budou ovšem vyžadovat patřičné vybavení. Už to nebude na tříčtvrteční kalhoty a lehkou mikinu, užijete tu outdoorové kalhoty, svetr a bundu a také Silvini rukavice. Můžete si zvolit lehčí modely pro teploty mírně nad nulou, anebo obléknout rukavice teplejší. Na výletě užijete i obě varianty, zvláště na podzim, kdy se rozdíl mezi denní a noční teplotou poměrně výrazně zvýší.

Chůze v rukavicích podzimní horskou krajinou není nic, za co byste se měli stydět, spíše naopak jdete příkladem ostatním, kteří na rukavice zapomněli a strkají trapně ruce do kapes. Vy budete mít ruce volné a můžete si proto také dovolit větší pohybový rozsah a zajímavější aktivity. Volné ruce mimo kapsy také lépe udržují balanc na problematickém terénu, a tím brání nebezpečnému pádu.