Máte málo místa?


Pokud jste se rozhodli stavět dům ale nemáte příliš velkou parcelu, nejspíš si budete muset zvolit patro rodinný domek. Většina lidí chce dnes spíše bungalovy, protože jsou přízemní a díky tomu velmi praktické, ale ne každý má pozemek dost velký na to, aby si ten bungalov mohl postavit. Pokud máte parcelu třeba o 500 m2, nedá se nic dělat a musíte mít menší půdorys. Menší zastavěnou plochu je možné vyvážit právě patrová domkem, abyste i na tak malém pozemku měli dostatek místa pro všechno co potřebujete.

točité schody

Patrové domy nejsou špatné a často je volí i lidé s větší parcelou, protože chtějí třeba větší zahradu. Jestli zvažujete stavbu patrového domu, určitě budete řešit i to, jaké schodiště do domu vybrat. Bez něj bude dům samozřejmě nepoužitelný, a je potřeba na schody myslet už před zahájením stavby. Je nutné s projektantem probrat možnosti a hlavně umístění schodů. Pokud budete mít menší půdorys, asi nebudete chtít, aby z vší obytné plochy velké procento zabíraly právě schody. Do velkých domů není problém instalovat designové a velké schodiště, které se může stát díky vhodně zvoleným materiálům dominantou celého domu. Pro menší domky jsou ale vhodnější točité schody, které zaberou méně místa.

klasické schody

Kov nebo dřevo?
Schody musí hodně vydržet. Každodenní zátěž by je neměla nijak narušit. Musí také snést vynášení nákladu, jako jsou například balíky s nábytkem. I na tento typ schodů je samozřejmě nutné mít nějaké místo, ale nezaberou tolik místa jako schody klasické. U těch běžných je také nutné počítat s tím že na ně budete potřebovat nejen dostatečně široký prostor, ale také je nutné počítat s jejich délkou. Vždy si vyberte takový materiál, kterýsi vám líbí a který pro vás bude finančně výhodnější. Ani jedna varianta není špatná, ale pokud máte malé děti, bude možná lepší vyhnout se skleněným schodům.